Jsem poutnice životem.......

Miluji vůně, barvy a přírodu. Mám silné zážitky ze života na samotě v malé vesničce. Sem jsem se rozhodla přestěhovat z města. Dlouhá doba samoty a naplnění své vize života v přírodě mě nakonec zavedla zpět blíže k městu. Přestěhovala jsem se na okraj Prahy do příměstské divočiny kde je příroda stejně krásná a mocná jako na mistě kde jsem bydlela. To se mi zalíbilo.

Jsem srdcem malířka i parfemářka mám ráda pohádky, příběhy a svět imaginace který často maluji spolu s přírodou. Můj život je plný vůní, barev, bylin, které mi vstupují i do obrazů. O svém světe, přírodě, bylinkách, aromaterapii, vůních píšu do časopisu Regenerace (víc jak 13 let). Pro časopis jsem také vytvořila nespočet ilustrací, akvarelů k článkům, samostatné seriály i speciály. Publikovala jsem tu i své obrazy. Svět přírody se objevuje stále častěji na mých obrazech. Tvořím ráda z přírodnin např. Land Art méně už keramiku na kterou už není čas. V poslední době je to i akvarel i když mou technikou zůstává malba akrylem. Ráda tvořím i z papíru, krajky, látek atd. Občas maluju i na dřevo. Tvorba je podstatou mého života. Neumím si bez ní svůj život představit. Od mala jsem malovala, psala básně a drobné povídky. Vydala jsem tři knihy u nakladatelství Eminent (Léčivá domácnost, Síla léčivých polévek, Receptář z barokní apatyky).

Mám pocit, že člověk stále dorůstá do své pravé podoby a síly. Sám k sobě. Miluji svět, který jsem stvořila a on tvoří a posiluje zpět mou duši, dává mi tak sílu. Je to proces o neustálem vyvažování protichůdných tendencí a protikladů. Kruh ve kterém se pohybuji a rostu. Tím jak naplňuji a realizuji své sny, poznávám do hloubky sebe sama. Výsledkem by měla být podle mého názoru harmonie se sebou samým, lidmi i světem. Není to vždy lehké ale potřebné se toto naučit, cítím to tak, být sama sebou a uvolnit svou kreativitu. Být a žít v harmonii.

Malování

Maluju od malička. Už jako malá holka jsem sedávala na zahradě a pořád něco kreslila, lepila, kutila, vymýšlela, stavěla a hrála si venku. Psala poezii, drobné příběhy. I když jsem malířkou školu nikdy nestudovala, přesto jsem si k malířství našla svou osobitou cestu. Studovala jsem soukromě na hodinách malířství. Malbu, kresbu atd. a prošla jsem mnohými ateliéry kde jsem nasbírala cenné zkušenosti. Pracovala jsem v mnoha odvětvích v antikvariátu, několik let v knihkupectví, knihovně i nakladateství. V galerii, na poli kultury i jako lektor pohybových aktivit.(taiči, čchikung, tanec). Vedla jsem kurzy malování kreativního přístupu, automatickou kresbu atd. V občanském sdružení a vedla jsem i galerii.

A jak jsem se vlastně dostala k malování?

Narodil se mi syn a já jsem na mateřské začala malovat. Mé malé obrázky v té době chtělo najednou hodně lidí a začali si je kupovat. Když přišla revoluce hned jsem šla na volnou nohu a kupodivu jsem se uživila. Později jsem v té době pracovala současně v kulturně sociální oblasti, měla jsem svou galerii a pořádala kulturní akce, koncerty, výstavy, pořady, stala jsem se lektorkou tance a taiči. Pořádala jsem programy pro děti, učila malování i meditace. Můj svět se mi otevřel naplno. Učila jsem se vždy všechno sama, studovala jsem malířství na soukromých školách, kurzech a rozvíjela jsem si svou kreativitu zcela sama. I když jsem se stala malířkou dost pozdě, zůstala jsem u toho po celý můj život. A doufám, že mi to vydrží. Vystavuji přes dvacet let u nás i v zahraničí na výstavách samostatných i společných. Baví mě malovat stále víc a víc..... V roce 2020 jsem založila Svatojánskou zahradní virtuální galerii.

Babička a bylinky

Byliny jsem se naučila od své babičky, lásku k přírodě i lidem. Moje babička byla taková renesanční bytost. Dělala vlastně hodně věcí a to mi nějak zůstalo po ní. To byl můj základ ale i život na samotě v přírodě. Od té doby mám ráda lidi, co žijí opuštěně a tvoří uprostřed přírody. Malíři, sochaři, keramici atd. mám ráda to nakukování do jejich zahrad plných soch a návštěvy jejich ateliérů. Jsem poutnice a poustevník zároveň s láskou k lidem....životu...tvorbě.

Co teď dělám

Pořádám semináře, přednášky, dílny a výstavy. Píšu články a pohádky. Učarovalo mi baroko jeho krásná architektura, malířství, hudba i vůně. Umění v té době stvořené, které dodnes ovlivňuje naši krajinu kde žijeme. Je tedy zcela přirozené, že se mi otevřela cesta do BAROKNÍ APATYKY na jihu Čech, kde jsem působila a míchala barokní parfémy měla galerii a pořádala semináře a dílny. Založila jsem tu i archiv vůní, dlouhodobě jsem spolupracovala s městskou galerii na výstavách a kulturních pořadech. V roce 2013 jsem založila Svatojánské vůně, která existují dodnes. V současné době žiju na okraji Prahy se svým mužem, hudebním skladatelem Janem Jiráskem. Budujeme tu společný, nový domov. Žijeme tu víc jak 12 let. Na zahradě našeho domu jsem vybudovala malou Svatojánskou zahradní galerii a Svatojánský herbální a parfémový ateliér a i když jsem tu zakořenila, přesto se do kraje mého dětství ráda vracím. Vůně jsou v mém životě důležité, neodmyslitelně patří k mému životu. Pamatuji si, že už jako malá, jsem vydržela na zahradě chodit a vonět k rostlinám. Od malička jsem neměla ráda maso a vždy jsem prohlašovala, že chci být poustevníkem a živit se jen květy, kořínky a rostlinami...... no vlastně se mi to všechno skoro splnilo.

Svůj první herbář lisovaných rostlin jsem si vyrobila v deseti letech, malovala jsem rostliny a byla jsem ráda sama...... a to jsem dnes také.

V současné době se více věnuji systémům které více propojují tělo, mysl, srdce s léčivým dechem  a pohyby vycházející z taiči i čchikung v pomalých, plynulých pohybech těla, které propujuji s vůní, malováním, živly, krajinou, přírodou. Je to takové plynutí tělesnosti skrze přírodu, tvorbu parfémů, obrazů i akvarelů.

Vše je o citlivosti, vnímání pohybu lístku na druhém konci vesmíru

Odbornost

Soukromá studia malby a kresby (maluji a vystavuji přes 20 let)

Studium Art terapie (Beata Aubrecht)

20 let zkušeností se cvičením taiči a čchikung

Studium aromaterapie - certifikáty

Bachovy květové esence - certifikát

Škola přírodní medicíny a bylin - certifikát


Celý svět voní je plný barev a tvarů .......